Szwedzki minister: NATO nie robi dla Ukrainy wystarczająco dużo

Tobias Billström

Minister spraw zagranicznych Szwecji Tobias Billström [© European Union, 2024 - Source: EUCO]

Odnowienie Rady Państw Morza Bałtyckiego pozwoliłoby zgromadzić przy jednym stole Niemcy i Polskę, dwa kluczowe państwa dla bezpieczeństwa Europy, ocenił w rozmowie z EURACTIV.com szwedzki minister spraw zagranicznych Tobias Billström.

 

– Rosja to sąsiad, który zachowuje się nieodpowiedzialnie, grożąc światu bronią jądrową i swoimi zapędami do odbudowy imperium kosztem suwerennych państw (…) Musimy to zatrzymać” – ocenił Tobias Billström.

– Musimy stworzyć dla Rosji więcej trudności strategicznych – dodał.

Szwedzki minister odniósł się także do sugestii prezydenta Francji Emmanuela Macrona dotyczącej możliwości wysłania przez Zachód wojsk na front ukraiński.

Według Billströma pomysł Paryża byłby dla Szwecji zbyt daleko idący – tym bardziej, że kraj ten dołączył do NATO dopiero w marcu, kończąc tym samym 200 lat militarnego niezaangażowania.

– Jeśli chodzi o francuską propozycję szkolenia ukraińskiego wojska bezpośrednio na terytorium Ukrainy, nie jest to opcja do przyjęcia dla Szwecji – podkreślił.

USA wkrótce przekażą pomoc Ukrainie?

Przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego NATO Michał Szczerba zapewnił wczoraj, że amerykański Kongres w najbliższych dwóch tygodniach przegłosuje pakiet pomocowy dla Ukrainy. 

Kwestia woli politycznej

Aby zatrzymać Rosję, „przede wszystkim musimy zatrzymać agresję Rosji wobec Ukrainy”, ocenił Billström. Jego zdaniem „nie wszystkie kraje rozumieją, jakie to pilne”.

– Inne kraje muszą zrozumieć, że mamy do czynienia z konfliktem zbrojnym i musimy się z tym wyzwaniem zmierzyć – stwierdził minister.

Zważywszy na geograficzne sąsiedztwo państwa nordyckie i bałtyckie bardziej niż inne państwa NATO ostrzegają przed zagrożeniem wynikającym z ewentualnego zwycięstwa Rosji.

– NATO nie robi wystarczająco dużo dla Ukrainy – powiedział Billström, dodając, że ukraińskiej armii potrzeba „więcej niemal wszystkiego”.

Dostarczenie Ukrainie większej ilości sprzętu wojskowego „nie zależy od zdolności przemysłowych, ale od woli politycznej”, ocenił, wskazując, że Stany Zjednoczone i Europa mają znacznie większe zdolności w zakresie produkcji sprzętu wojskowego niż Rosja.

Putin o ataku na NATO: "Brednie". Mówi też o Polsce

Władimir Putin zwrócił uwagę, że USA wydają na obronność około 10 razy więcej niż Rosja.

Nie ma europejskiej obrony bez USA

W tym miesiącu Szwecja została 32. członkiem NATO. Stało się to niecałe dwa lata po złożeniu przez szwedzki rząd wniosku o przyjęcie do organizacji. Proces akcesyjny przedłużył się za sprawą sporu Sztokholmu najpierw z Turcją, a potem z Węgrami.

Według Billströma Szwecja w NATO wzmocni bezpieczeństwo Europy, zważywszy na jej strategiczne położenie i możliwości w obszarach takich jak sztuczna inteligencja i technologia kosmiczna.

Minister podkreślił, że Szwecja jest jednym z państw, które stanowczo opowiadają się za koncentracją się na organizacji europejskiego systemu obronnego w koordynacji z NATO, a nie przeciwko Sojuszowi i USA.

– Nie możemy opracować strategii obronnej UE niezależnie od Stanów Zjednoczonych – stwierdził.

Stworzenie stanowiska unijnego komisarza ds. obrony „nie jest więc pierwszą rzeczą, o której powinniśmy myśleć – podkreślił, odnosząc się do propozycji wysuniętej w lutym przez przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen.

Rosja przyznaje, że jest w stanie wojny z Ukrainą

De iure jest to specjalna operacja wojskowa, ale de facto przekształciła się w wojnę – stwierdził dziś rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Polska kluczowym państwem dla bezpieczeństwa Europy

Szwecja chciałaby także dyskusji w kwestii ożywienia Rady Państw Morza Bałtyckiego (CBSS), tyle że z wyjątkiem Rosji. Zdaniem Billströma byłby to ważny i przydatny format służący omawianiu problemów związanych z bezpieczeństwem.

Rada Państw Morza Bałtyckiego powstała po upadku żelaznej kurtyny w celu wzmocnienia współpracy gospodarczej między krajami położonymi w basenie Morza Bałtyckiego.

Dzięki odnowieniu tego forum „Niemcy i Polska, dwa kluczowe państwa dla bezpieczeństwa Europy, znalazłyby się przy jednym stole”, zwrócił uwagę szwedzki minister.

– Nie ma jeszcze formalnej propozycji w tej sprawie i nie chcemy regionalizować NATO. Ale dialog na temat bezpieczeństwa (…) to dobra rzecz – ocenił.

Niemieckie ministerstwo spraw zagranicznych powiedziało EURACTIV, że jest świadome, iż priorytety fińskiej prezydencji w CBSS to bezpieczeństwo, zarządzanie kryzysowe i wzmacnianie odporności, ale agenda następnego spotkania nie została jeszcze ustalona.

Resort podkreślił, że Berlin oczekuje „pogłębienia współpracy z Finlandią i Szwecją jako partnerami w ramach NATO”.