Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Boxer RCH 155 zastąpi AS-90 w British Army

Wielka Brytania wybrała 155 mm system artyleryjski RCH 155 na podwoziu kołowego wozu bojowego Boxer jako następcę gąsienicowej haubicoarmaty AS-90. Fot. British Army

24 kwietnia władze Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej ogłosiły wybór 155 mm armatohaubicy samobieżnej na podwoziu kołowym Boxer RCH 155 jako następcy haubicoarmat AS-90 w British Army.

Wybór jest częścią szerszego niemiecko-brytyjskiego porozumienia w sprawie współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa, jakie w imieniu obydwu państw zawarli tego samego dnia  kanclerz Republiki Federalnej Niemiec Olaf Scholz i premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak. Boxery mają zostać dostarczone British Army przed końcem dekady. Jest to już kolejny wspólnie realizowany projekt na rzecz modernizacji brytyjskich wojsk lądowych, po modernizacji czołgu Challenger 2 do standardu Challenger 3, produkcji amunicji, wspólnych pracach przy systemach przeprawowych M3, a przede wszystkim po programie kołowego bojowego wozu Boxer MIV, który stanie się jednym z podstawowych pojazdów opancerzonych British Army w ciągu kilku najbliższych lat. Ze względu na zamówienie 623 Boxerów MIV, wybór Boxera RCH 155 nie powinien dziwić, bowiem oznacza on unifikację podwozia z jednym z najliczniejszych (przynajmniej w przyszłości) pojazdów w brytyjskich wojskach lądowych, co z kolei powinno uprościć logistykę. Boxery dla British Army wytwarzane będą w zakładach w Telford, należących do spółki joint venture RBSL (Rheinmetall BAE Systems Land). Nie inaczej będzie z armatohaubicą samobieżną na podwoziu Boxer ‒ program ma zapewnić wiele dodatkowych miejsc pracy w Wielkiej Brytanii, szczególnie że docelowa, produkcyjna wersja wieży zostanie opracowana z udziałem brytyjskiego przemysłu. Co ważne, Brytyjczycy zadeklarowali, że współpraca ma być ukierunkowana także na jak najszybsze wdrożenie systemu do służby.

Boxer RCH 155 zastąpi zapewne wysłużone haubicoarmaty 155 mm AS-90, które w toku służby (179 dział dostarczonych w latach 1992‒1995) nie przeszły poważniejszej modernizacji. Oznacza to faktyczne zwycięstwo (lub, jak kto woli, zastąpienie przetargu wyborem politycznym) oferty KNDS Deutschland w postępowaniu Mobile Fires Platform. W 2023 r. przewidywano zakup 96 dział samobieżnych. Konkurencyjne oferty złożyły konsorcja Babcock-RBSL (zaoferowano działo Archer na podwoziu samochodu ciężarowego RMMV HX2) i Team Thunder, złożony z firm Hanwha Defense, Lockheed Martin UK, Leonardo, Pearson Engineering, Horstman Defense Systems i Soucy Defense. Drugie z konsorcjów zaoferowało armatohaubicę K9A2. Co ciekawe, British Army kupiła w 2023 r. 14 dział Archerów, co wydawało się dawać lepszą pozycję konsorcjum Babcock-RBSL. Warto przy okazji odnotować, że wielu ekspertów do systemu RCH 155 na podwoziu Boxer odnosi się dość nieufnie, ze względu na stosunkowo wysoką cenę podwozia i wysoko położony środek ciężkości.

Generał dyw. Dame Sharon Nesmith, zastępca szefa brytyjskiego Sztabu Generalnego, powiedział, że „Jest bardzo dumny, że ma okazję współpracować z Niemcami podczas opracowywania RCH 155 jako mobilnej platformy artyleryjskiej dla armii brytyjskiej”. Ma to, jego zdaniem, „Nie tylko stwarzać unikatową okazję do współpracy z kluczowym sojusznikiem, Niemcami, ale także pokazuje brytyjskie wyraźne zaangażowanie i wiodącą rolę w NATO”.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc