Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Ostatni wyspecjalizowany okręt hydrograficzny Royal Navy wycofany ze służby

HMS Enterprise w cieśninie Solent na królewskiej rewii floty z okazji 200-lecia zwycięstwa Royal Navy pod Trafalgarem w 2005 roku. Fot. Tomasz Grotnik

30 marca w bazie Royal Navy w Portsmouth po raz ostatni opuszczono banderę na okręcie hydrograficznym Enterprise typu Echo.

Wraz z wycofaniem ze służby HMS Enterprise, zakończyła się, trwająca ponad dwie dekady, służba jednostek typu Echo. W ramach tego projektu zbudowano bowiem zaledwie dwa okręty. Prototypowy Echo (H 87) oraz Enterprise (H 88).

Pierwszy z nich szeregi Royal Navy opuścił 30 czerwca ubiegłego roku i obecnie oczekuje na dalszy los, który co najbardziej prawdopodobne zakończy się w hutniczych piecach. Obie te jednostki zamówione zostały 19 czerwca 2000 roku, a ich budowniczym była stocznia Appledore Shipbuilders mająca swoją siedzibę w Appledore w hrabstwie Devon. Kadłub H 88 zwodowano 2 maja 2002 roku, a do służby jednostkę przyjęto 17 października 2003 roku. Podstawowymi zadaniami, do których zaprojektowano obie te jednostki była realizacja szeroko pojętych badań hydrograficznych i oceanograficznych z przeznaczeniem do wspierania działań okrętów podwodnych oraz desantowych Royal Navy. Drugorzędnym zadaniem było wykonywania zadań związanych z wykrywaniem i neutralizowaniem zagrożenia minowego (dzięki wykorzystaniu skonteneryzowanych systemów przeciwminowych). Ze względu na swoje podstawowe przeznaczenie były wyposażone w nowoczesne systemy badawcze w tym m.in.: echosondy jedno- i wielowiązkowe, sonar boczny oraz system profilowania dna morskiego. Na pokładzie znajdowały się także wyspecjalizowane laboratoria badawcze.

HMS Enterprise podczas swojej niespełna 20 letniej służby pokonał ponad 500 000 Mm, operując w niemal każdym zakątku globu. Ostatnie lata służby upłynęły pod znakiem przede wszystkim operacji wsparcia i humanitarnych. Okręt ten sondował dno basenu portowego w Bejrucie, który został poważnie zniszczony w wyniku potężnej eksplozji sierpniu 2020 roku. Był też jednym z okrętów brytyjskich wydzielonym do udzielania pomocy imigrantom próbującym pokonać wody Morza Śródziemnego. Enterprise jako jedyny okręt Royal Navy zbliżył się i operował w odległości mniejszej niż 1000 Mm od Bieguna Północnego. Na znak i pamiątkę przekroczenia granicy koła podbiegunowego (µ=66,56°N) kluza dziobowa (tzw. panama) została pomalowana na niebiesko.

Okręty te charakteryzowały się wypornością pełną 3740 ton i wymiarami 90,6 x 16,8 x 5,5 m. Napęd skonfigurowano w układzie spalinowo–elektrycznym, w którym trzy agregaty prądotwórcze o łącznej mocy 4,8 MW wytwarzały prąd dla wszystkich systemów okrętowych oraz napędu, który składał się z dwóch pędników azymutalnych o mocy po 1,7 MW. Prędkość maksymalna wynosiła 15 węzłów, a przy ekonomicznej 12 węzłów zasięg wynosił 9300 Mm.

Okręty tego typu były pierwszymi w Royal Navy wyposażonymi w pędniki azymutalne, zintegrowany system nawigacyjny, a także zintegrowany system zarządzania platformą (IPMS). W odróżnieniu od większości okrętów podobnej klasy na świecie były uzbrojone w: pojedynczą 20 mm armatę Oerlikon GAM-B01, dwa rotacyjne karabiny maszynowe M134 Minigun kal. 7,62 mm oraz dwa karabiny maszynowe kal. 7.62 mm. Załoga składała się z 72 osób, z których na pokładzie jednocześnie przebywała 2/3 obsady tj. 48 osób, która pracowała w systemie 75 dni na morzu i 30 w porcie. Dzięki takiemu podziałowi, a także bardzo wysokiemu jak na okręt wojenny standardu socjalnemu, możliwe było utrzymanie jednostek w rejonie zainteresowania przez okres nawet 330 dni w skali roku.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Ostatni wyspecjalizowany okręt hydrograficzny Royal Navy wycofany ze służby”

  1. "Ostatni wyspecjalizowany okręt hydrograficzny Royal Navy"

    Nie. Jeszcze zostal HMS Scott. Nie wiadomo na jak dlugo, ale wciaz jest.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc