Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Babcock i HII łączą siły w Australii, by wspierać cele programu AUKUS

Wizualizacja SSN-AUKUS. Fot. BAE Systems

Babcock International Group i Huntington Ingalls Industries (HII) zawarły porozumienie strategiczne, aby wspierać flotę atomowych okrętów podwodnych AUKUS w Australii.

Partnerstwo to łączy doświadczenia ze Związku Australijskiego, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych Ameryki i opiera się na istniejącym porozumieniu między obiema firmami o współpracy w Wielkiej Brytanii i USA w zakresie likwidacji obiektów jądrowych, utylizacji odpadów i możliwości w zakresie bezpieczeństwa narodowego.

Babcock i HII będą współpracować w celu opracowania optymalnych modeli utrzymania floty okrętów podwodnych z napędem jądrowym, w tym infrastruktury, serwisu i niezbędnego rozwoju umiejętności, aby wesprzeć anglosaskie trójprzymierze AUKUS (Australia, United Kingdom, United States). Strony zaangażują australijski przemysł w celu optymalizacji konkretnych rozwiązań.

Zarówno Babcock, jak i HII to zaufane firmy zbrojeniowe z wieloletnim doświadczeniem we wspieraniu flot atomowych okrętów podwodnych w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych oraz konwencjonalnych w Kanadzie.

Decyzja o utworzeniu AUKUS i zakupie atomowych okrętów podwodnych klasy SSN przez Canberrę jest efektem rezygnacji rządu Związku Australijskiego z kontynuacji programu budowy konwencjonalnych okrętów podwodnych typu Attack (12 jednostek dla Royal Australian Navy. Ich projektem bazowym był Shortfin Barracuda Block 1A), realizowanego z francuską Naval Group, co ogłoszono 16 września 2021 roku. Obecnie plan rozwoju australijskiej floty podwodnej obejmuje zaprojektowanie w Wielkiej Brytanii jednostki nowej generacji, która będzie wspólną i standardową dla dwóch flot – Royal Australian Navy i Royal Navy, określanej jako SSN-AUKUS. Ponieważ pierwszy egzemplarz dla RAN ma się pojawić dopiero na początku lat 40., w celu załatania „operacyjnej dziury” Canberra kupi trzy SSN typu Virginia w Stanach Zjednoczonych. Pozwoli to uniknąć braku dostępności okrętów podwodnych w wyniku sukcesywnego wycofywania, eksploatowanych obecnie, sześciu konwencjonalnych jednostek typu Collins (w służbie 1996–2003).

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc