Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Umowa na projekt atomowego SSN-AUKUS

Fot. MoD

1 października Ministerstwo Obrony Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej podpisało kontrakty z firmami BAE Systems, Rolls-Royce i Babcock Marine na fazę szczegółowego projektu i długich realizacji D2L2 (Detailed Design and Long Leads) okrętu podwodnego z napędem jądrowym.

Wartość umów wyniosła 4 mld GBP. Brytyjskie firmy będą odpowiedzialne za projektowanie i produkcję SSN-AUKUS dla Royal Navy i Royal Australian Navy. Oznacza to znaczący kamień milowy zarówno dla Wielkiej Brytanii, jak i trójstronnego programu AUKUS w ramach przygotowań do budowy nowego typu wielozadaniowych atomowych okrętów podwodnych, znanych jako SSN-AUKUS. Kontrakty posuną program do przodu poprzez projektowanie, konstruowanie i zakup głównych komponentów do pierwszych brytyjskich okrętów podwodnych, umożliwiając rozpoczęcie budowy w nadchodzących latach i zapewniając stabilność łańcucha dostaw.

Oprócz rozwoju projektu i długoterminowych zamówień, infrastruktura w stoczni okrętów podwodnych Babcock w Barrow-in-Furness i zakładzie produkcji reaktorów jądrowych Rolls-Royce w Raynesway w Derby będzie rozwijana i rozbudowywana w razie potrzeby, aby spełnić wymagania przyszłego programu budowy SSN-AUKUS.

Celem jest dostarczenie pierwszych brytyjskich okrętów podwodnych do służby pod koniec lat 30., aby zastąpić obecne okręty tej klasy należące do typu Astute, natomiast pierwsze australijskie jednostki pojawią się na początku lat 40. Budowa brytyjskich okrętów podwodnych będzie odbywać się głównie w Barrow-in-Furness, podczas gdy Australia będzie pracować przez następną dekadę nad stworzeniem własnej bazy przemysłowej okrętów podwodnych i będzie produkować swoje jednostki w kraju, a Rolls-Royce dostarczy reaktory jądrowe do wszystkich brytyjskich i australijskich SSN-AUKUS.

Decyzja o utworzeniu AUKUS (anglosaskie trójprzymierze Australia, United Kingdom, United States) i zakupie atomowych okrętów podwodnych klasy SSN przez Canberrę jest efektem rezygnacji rządu Związku Australijskiego z kontynuacji programu budowy konwencjonalnych okrętów podwodnych typu Attack (12 jednostek dla Royal Australian Navy. Ich projektem bazowym był Shortfin Barracuda Block 1A), realizowanego z francuską Naval Group, co ogłoszono 16 września 2021 roku. Obecnie plan rozwoju australijskiej floty podwodnej obejmuje zaprojektowanie w Wielkiej Brytanii jednostki nowej generacji, która będzie wspólną i standardową dla dwóch flot – Royal Australian Navy i Royal Navy, określanej jako SSN-AUKUS. Ponieważ pierwszy egzemplarz dla RAN ma się pojawić dopiero na początku lat 40., w celu załatania „operacyjnej dziury” Canberra kupi trzy SSN typu Virginia w Stanach Zjednoczonych. Pozwoli to uniknąć braku dostępności okrętów podwodnych w wyniku sukcesywnego wycofywania, eksploatowanych obecnie, sześciu konwencjonalnych jednostek typu Collins (w służbie 1996–2003).

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc