Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Wkrótce początek prób Challengera 3

Pierwszy przedprodukcyjny egzemplarz zmodernizowanego czołgu Challenger 3 niebawem rozpocznie próby zakładowe. Fot. RBSL

23 stycznia spółka joint venture RBSL (Rheinmetall BAE Systems Land) zapowiedziała, że pierwszy przedprodukcyjny egzemplarz czołgu Challenger 3 został przekazany British Army i niebawem rozpocznie próby.

Mowa najprawdopodobniej o próbach zakładowych. Poddany im zostanie pierwszy zmodernizowany czołg Challenger 3 (przed modernizacją Challenger 2). Jest to ważny kamień milowy zarówno dla strony przemysłowej, jak i dla British Army, która tym samym będzie o krok bliżej od otrzymania nowoczesnych, głęboko zmodernizowanych czołgów. Dla RBSL jest to poniekąd zwieńczenie wielu miesięcy ciężkiej pracy na rzecz opracowania i skompletowania Challengera 3. Z czasem do pierwszego egzemplarza dołączą kolejne, kiedy tylko będą dostępne. Podczas prób prototypy zostaną przetestowane w warunkach operacyjnych, aby sprawdzić słuszność przyjętych założeń, jakość wykonania poszczególnych rozwiązań i wprowadzić poprawki, które od początku modernizacji znajdą się na 140 pojazdach seryjnych.

Zastępca kierownika projektu Challenger 3 w RBSL, Nick Berchem, powiedział: „Challenger 3 został zaprojektowany z myślą o bezpieczeństwie załogi, efektywności oraz komforcie, a także z uwzględnieniem uwag użytkowników, dzięki czemu jestem pewien, że czołg ten okaże się bardzo skutecznym i ważnym elementem wyposażenia brytyjskich wojsk lądowych”. Dodał, że „bycie częścią zespołu, który tworzy ten niezwykle skuteczny czołg, jest bardzo ekscytujące i satysfakcjonujące”. Pułkownik Will Waugh, starszy specjalista ds. programu broni pancernej w British Army, powiedział, że „dostawa pierwszego przedprodukcyjnego Challengera 3 i rozpoczęcie prób stanowi kluczowy kamień milowy na drodze ku zmodernizowaniu czołgu podstawowego Challenger 2”. Dodał, że czołg ten „obok Ajaxa i Boxera będzie sercem zespołów bojowych brygady pancernej na przyszłym polu walki”. Według niego „wydarzenia na Ukrainie uwypukliły potrzebę posiadania wiarygodnych zdolności bojowych”, a brytyjskie pododdziały pancerne (choć nieliczne) mają odgrywać kluczową rolę we wkładzie Wielkiej Brytanii w odstraszanie w ramach NATO. Z kolei gen. dyw. Darren Crook, dyrektor ds. wyposażenia lądowego w Agencji Zaopatrzenia i Wsparcia Obrony (Defense Equipment & Support), powiedział, że postępy programu Challenger 3 „pokazują również kluczowe znaczenie strategii rozwoju przemysłu zbrojeniowego, przy czym Wielka Brytania w coraz większym stopniu rozwija bazę przemysłową w oparciu o wysokie kwalifikacje pracowników i utrzymuje przewagę strategiczną dzięki partnerom branżowym, takim jak RBSL”.

W ramach programu Challenger 3 148 czołgów Challenger 2 (z 227 pozostających w dyspozycji British Army) zostanie poddanych gruntownej modernizacji, polegającej przede wszystkim na wymianie wieży na nową ze 120 mm armatą Rheinmetall L/55A1 o gładkim przewodzie lufy. Obok poprawy możliwości oferowanych przez zasadniczy oręż brytyjskiej broni pancernej (co prawda liczebnie coraz bardziej skromnej) ma on prowadzić ku odbudowie krytycznych zdolności przemysłowych w Wielkiej Brytanii.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc