Szwecja i Dania podpisują umowę o współpracy wojskowej

euractiv.pl 1 tydzień temu

Ministrowie obrony Danii i Szwecji Troels Lund Poulsen i Pål Jonson podpisali wczoraj deklarację w sprawie wzmocnienia współpracy wojskowej między oboma krajami. Przewiduje ona m.in. wspólne zakupy sprzętu wojskowego i patrolowanie nieba.

Duński minister obrony Troels Lund Poulsen podczas oficjalnej wizyty w Sztokholmie podpisał wraz ze swoim szwedzkim odpowiednikiem Pålem Jonsonem deklarację woli zacieśnienia współpracy.

Jak wspomniano w dokumencie, umowa o współpracy opiera się na członkostwie obu państw w NATO, UE i Nordyckiej Współpracy Obronnej (NORDEFCO) i „będzie wspierana przez regularne dwustronne konsultacje”.

W ramach umowy Kopenhaga i Sztokholm analizują możliwości dokonania wspólnych zamówień pojazdów wojskowych używanych przez obie siły zbrojne, takich jak bojowe wozy piechoty CV90.

– jeżeli okaże się to możliwe, Dania i Szwecja będą koordynować zakup sprzętu. kooperacja może obejmować zakup dodatkowych bojowych wozów piechoty (IKK) modelu CV90, którymi operują zarówno Szwecja, jak i Dania – oznajmiło w notatce prasowej duńskie Ministerstwo Obrony.

Szwecja i Dania zgodziły się w 2023 roku przekazać Ukrainie pojazdy CV90, których zapasy obie armie muszą teraz uzupełnić.

– Zarówno Szwecja, jak i Dania przekazały Ukrainie pojazdy Stridsfordon 90 (CV 90) i podzielamy pogląd, iż dalsze wsparcie dla Ukrainy jest bardzo ważne – powiedział szwedzki Minister Obrony.

Według duńskiego ministra kooperacja ze Szwecją jest tym bardziej naturalna, odkąd Szwecja przystąpiła do NATO. Oba kraje zobowiązały się do współpracy w zabezpieczaniu regionu bałtyckiego.

Wysłanie batalionu na Łotwę

Szwecja i Finlandia złożyły wniosek o członkostwo w NATO w maju 2022 r. Finlandia przystąpiła do Sojuszu w kwietniu 2023 r., a Szwecja w marcu tego roku. Tym samym oba państwa po ponad dwustu latach odeszły od polityki nieangażowania się w sojusze wojskowe.

Szwecja i Dania chcą rozszerzać współpracę w zakresie patrolowania nieba w regionie Morza Bałtyckiego, w oparciu o umowy o wzajemnym dostępie do przestrzeni powietrznej i baz. Chodzi zwłaszcza o bezpieczeństwo duńskiego Bornholmu i szwedzkiej Gotlandii.

Ponadto, jako iż Szwecja rozważa w tej chwili wysłanie batalionu na Łotwę, w dokumencie proponuje się, aby po głosowaniu w tej sprawie w szwedzkim parlamencie Szwecja i Dania w ramach rotacji przydzieliły batalion w ramach Wzmocnionej Wysuniętej Obecności NATO (eFP) do wielonarodowej grupy bojowej pod dowództwem Kanady w Adazi na Łotwie.

– Dania i Szwecja będą współpracować na zasadzie rotacji – napisano w notatce prasowej duńskiego ministerstwa obrony na Łotwie.

Idź do oryginalnego materiału