Zakończyła się kolejna edycja konferencji WaterFolder Day

inzynieria.com 1 rok temu

W konferencji WaterFolder Day wzięło udział około 700 uczestników. Przygotowano dla nich pięć bloków tematycznych.

Pierwszego dnia wydarzenie otworzył Jacek Zalewski (RetencjaPl) wykładem o wartości wody w projektowaniu. Po przerwie wystąpił prof. Paweł Licznar (RetencjaPL) i omówił WaterFolder, jako nową jakość projektowania.

Blok prawno-formalny

W bloku o prawie wodnym szeroko przedstawiono zagadnienia regulowane przez tę ustawę, związane m.in. z rolą Wód Polskich, korzystaniem z wody, jej ochroną czy pozwoleniami wodnoprawnymi i na budowę.

W dalszej części przedstawiono kwestie bezpieczeństwo w biurze projektowym, zmiany w prawie unijnym i ich wpływie na gospodarkę wodną oraz wymagania formalno-prawne i normalizacyjne w projektowaniu i realizacji inwestycji związanych z gospodarką wodną a także kwestię odpowiedzialności cywilnej projektanta w tym ubezpieczenia obowiązkowe i dobrowolne. Poruszono też zagadnienia własność systemów odwodnienia.

Blok GIS

Podczas bloku o rozwiązaniach GIS uczestnicy mogli wziąć udział w warsztatach analizy terenu i modelowania spływu wody w środowisku QGIS. Zaprezentowano też zastosowanie dronów do batymetrii zbiorników, badań fotogrametrycznych i skaningu różnego rodzaju cieków i zbiorników wodnych. Pokazano też możliwości dronów pływających.

Tematem kolejnych warsztatów było modelowanie 1D-2D systemów odwadniających i przejściu od szczegółowych modeli systemów burzowych 1D do dynamicznych analiz powodzi miejskich 1D-2D. Podjęto zagadnienia mitów i innowacji w zrównoważonych i tradycyjnych systemach odwadniających związanych z projektami SuDS (zrównoważone systemy odwadniające). Zaprezentowano też Scaning laserowy 3 D i inne metody cyfrowego przechwytywania rzeczywistości w pracy projektanta.

Odwodnienia komunikacyjne i kanalizacja deszczowa

W tym bloku przedstawiono częściowe retencjonowanie wód opadowych w ramach budowy torowisk tramwajowych na przykładzie torowisk w Poznaniu. Omówiono projektowanie systemów odwodnienia linii kolejowych dużych prędkości z uwzględnieniem szczegółowych warunków technicznych i wytyczne dla budowy infrastruktury kolejowej Centralnego Portu Komunikacyjnego. Zaprezentowano proces tworzenia systemów zagospodarowania wody opadowej dla inwestycji infrastrukturalnych od jego projektowania. Poruszono problemy związane z odwodnieniem dróg i ulic w kontekście nowego systemu przepisów technicznych z 2022 r. oraz znaczenie poprawnego doboru pompowni deszczowych w rozwiązaniach retencyjnych. Inne zagadnienie to optymalny dobór zbiorników retencyjnych PEHD i przewodów grawitacyjnych. Podczas warsztatów pokazano komputerowe narzędzia projektowani zbiorników retencyjnych z materiału GRP.

Blok zielono-niebieskiej infrastruktury

Blok zielono-niebieskiej infrastruktury obejmował m.in. zagadnienia ekosystemów jako podstawy funkcjonowania życia na Ziemi w ujęciu całościowym i zieloną infrastrukturę jako zjawisko z pogranicza inżynierii i środowiska. Przedstawiono wytyczne dla zagospodarowania wód opadowych w warunkach zmieniającego się klimatu na przykładzie Gdańska, gdzie składa się ono z trzech poziomów. Omówiono inteligentne zarządzanie od dachu do zbiornika w ramach wystąpienia „Woda deszczowa to źródło zieleni dla miasta”.

Pokazano studia przypadków projektowania zielono-niebieskich rozwiązań w oparciu o narzędzia na WaterFolder.com i omówiono podczas warsztatu znaczenie łąk kwietnych w oczyszczaniu i retencji wody oraz ich wykorzystanie w zielono-niebieskiej infrastrukturze. Kolejny warsztat zajmował się problematyką edukacyjnych ogrodów deszczowych jako projektów partycypacyjnych. Można też było wziąć udział w szkoleniu dotyczącego interaktywnego zarządzania wodą w mieście z zastosowaniem SCALGO Live w hydrologii miejskiej.

Blok eksploatacyjny

W ramach bloku eksploatacyjnego zajmowano się zastosowaniem elementów z topionego bazaltu w sieciach wodociągowo-kanalizacyjnych oraz kanalizacji deszczowych, projektowaniem i eksploatacją pomp w aspekcie optymalizacji energii – podczas warsztatu zaprezentowano najnowocześniejsze rozwiązania. Omówiono też bezwykopową renowację kanalizacji grawitacyjnej wpartej na etapie projektowania kalkulatorem doboru metody i materiału. Analizowano możliwości obniżenia kosztów budowy i eksploatacji zbiorników retencyjnych na przykładzie ich spłukiwania z wykorzystaniem energii spiętrzonej wody. Przedstawiono wykorzystanie aplikacji Gishub do zarządzania infrastrukturą wodno-kanalizacyjną, a warsztat poświęcono teoretycznym zagadnieniom regulacji przepływu na sieci deszczowej na platformie Water Folder. W kolejnej prelekcji omówiono zastosowanie dronów do inspekcji podziemnych, jako technologię najbliższej przyszłości. Zaprezentowano oprogramowani ArcGIS w kontekście zadań terenowych i przykładowych wdrożeń. Na koniec przedstawiono wdrożenie na szeroką skalę czujników poziomu i przepływu w kanałach ściekowych.

Drugi dzień w terenie

Drugiego dnia uczestnicy wizytowali miejsce prezentujące różne formy retencji miejskiej na przykładach zbiornika retencyjnego na terenie Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego, zielonych dachów Europejskiego Centrum Solidarności, zbiorników Hydrozone i osiedla Zielony Południk. Przeprowadzono też grę miejską HAURATON Express.

Idź do oryginalnego materiału